עמוד הבית בלוג ניקוי עובש
ניקוי עובש
שתף
05 נוב 2023

שוב פעם צצו אצלכם נקודות שחורות על הקיר במטבח? אולי באמבטיה, בסלון או בחדר השינה? העובש המכוער הוא לא רק מפגע אסתטי שלא נעים לראות או להריח, הוא גם מפגע בריאותי שיכול לסכן אותנו.
עם זאת, לא צריך להיכנס לפאניקה – היווצרות עובש היא תופעה נפוצה, וניתן לטפל בה ולמנוע אותה. בואו ונבין מה גורם לעובש להופיע, וכיצד ניתן לטפל בבעיה בצורה יעילה ולהיפטר ממנה לצמיתות.

 למה נוצר לנו עובש בקירות הבית?

עובש יכול להיווצר בקירות של דירה שכורה וישנה אך לא פוסח על דירות עם תשתיות חדשות. חשוב להבין את הסיבות להופעתו ואת הדרכים להתמודד ולמנוע את התפשטותו.

העובש נוצר כתוצאה מצמיחה של פטריות מיקרוסקופיות, שאוהבות סביבה לחה וחשוכה. התנאים האידיאליים לצמיחתו הם לחות יחסית גבוהה וחוסר באוורור של החלל. למרות זאת, העובש יכול להופיע גם בחדרים הרטובים של הבית, כמו חדר האמבטיה, השירותים או המטבח, וגם בחדרים ״היבשים״ כמו הסלון וחדרי השינה.

ישנן כמה סיבות אפשריות להופעת עובש על קירות הבית שלנו:

נזילות שונות: דליפת מים מצנרת, מהמזגן או מהדירה שמעל, שיכולות לגרום לרטיבות ולחות גבוהה בקיר שבסוף יובילו לעובש.
בעיות איטום: קירות לא מאוטמים היטב עלולים לאפשר חדירת לחות מהקרקע או ממקורות מים אחרים.
בעיות אוורור: בחדרים בהם האוורור לקוי, עלול להיווצר עובש.
טמפרטורה ולחות גבוהים: חדרים חמים ולחים מעודדים את העובש לצמוח.
קונדנציה: לחות המתאדה על קירות קרים יכולה לייצר תנאים לצמיחת העובש.

כיצד ניתן לטפל בעובש שהופיע

הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לדעת בנוגע לעובש בקירות, הוא שחובה לטפל בו באופן מידי, מיד כאשר מבחינים בו. העובש יכול להופיע בנקודות קטנות וירוקות על הקיר, ובמהירות להתפשט לאורכו ולרוחבו.
תחילה, חשוב לאתר את המקור ללחות ולתקן אותו. יש לבדוק היטב את מקור הנזילה ולוודא שהוא מטופל באופן יסודי, כך שלא יחזור לנזול והעובש יופיע שוב.

אם העובש הוא בחדר ׳רטוב׳ כמו המטבח או האמבטיה, חשוב לדאוג לאוורור טוב יותר של החדר. תדאגו לפתוח את החלונות מיד אחרי כל מקלחת, ואף להפעיל מאוורר שיסלק את הלחות.
השלב הבא הוא לטפל בעובש עצמו. לנקות אותו מהקיר ולדאוג שלא יחזור לבית.
בחדר השינה או בסלון, העובש כנראה נובע מסדק בקיר או נזילה פנימית או חיצוני. יש לאטום את הקיר לחלוטין, לטייח ולצבוע מחדש, עם צבע מיוחד נגד עובש.

איך תדעו באיזו שיטה לבחור כדי להתמודד עם העובש?

במקרים בהם ההתפרצות היא בהיקף נמוך, ניתן לטפל בעובש בעצמנו. חשוב לוודא שיש לנו את חומרי הניקיון הנכונים והידע המקצועי, כי אם לא ננקה באופן יסודי – הוא יכול לחזור.
ישנן מספר גישות לניקוי העובש. כדי להיפטר מהעובש צריך לדאוג לייבוש האזור וניקוי העובש לחלוטין. אם אתם עושים את זה בעצמכם, הדבר החשוב ביותר הוא עבודה עם הגנה על הידיים והעיניים.
את העובש ניתן לנקות עם חומר חיטוי ייעודי לעובש או עם פתרונות ביתיים כמו שימוץ בחומץ, אלכוהול לחיטוי או מלח לימון.
אם העובש התפרץ בהיקף רחב יותר, יש לקלף אותו מהקיר עם שפכטל ולנקות אותו מהיסוד. אחרי שקילפנו את הקיר וחיטאנו אותו באופן יסודי, יש לעבור לצביעת קיר עם צבע נוגד עובש.
לעיתים נדרש ניקוי מעמיק ושיקום מקיף של הקירות – כך שיחזרו למצבם המקורי וימנעו התפשטות עובש נוספת.

העובש שנוטה להופיע על קירות הבית שלנו, באמבטיה או בחדר השינה, הוא לא רק בעיה חיצונית או אסתטית. הוא יכול לפגוע בבריאות שלנו!
חשוב לטפל בשורש הבעיה, להבין מאיפה העובש מגיע ולדאוג שלא יופיע שוב. לשם כך דרושים אנשי מקצוע, שידעו להשמיד אותו מהיסוד – בדיוק כמו המומחים שלנו בפולישמן.
מומחי הניקיון של פולישמן, המתמקצעים בהברקת הבית, יעזרו לכם לאתר את מקור העובש, לנקות אותו לחלוטין ולמנוע את חזרתו.

לסיכום

בין אם אתם בוחרים לנקות את הדירה בעצמכם ובין אם אתם מזמינים שירותי ניקיון מקצועיים, חשוב לטפל בו בזריזות וביסודיות, ובכך לשמור על בריאותם של כל בני הבית.

וואצאפ פנייה לחברת ניקיון ופוליש ייעוץ בוואטסאפ